Vážení priatelia, Závodčania i ostatní návštevníci na tejto stránke.

V nasledujúcom roku, v roku 2021 uplynulo 670 rokov od chvíle, keď sa lokalita Závodie po prvý krát objavila v nejakej listine. Stalo sa tak na sviatok sv. Juraja, teda 24.apríla v roku 1351. Táto listina v doslovnom znení (slovenskom preklade) je súčasťou kapitoly venovanej stredoveku v Zborníku venovanému Závodiu, ktorý bol vydaný v roku 2018.

Hradisko

Pozostatky valov hradiska na Hradisku

Zdroj: fotoarchív Petra Brončeka

Po celý stredovek aj novovek až do 19. storočia bolo Závodie poddanskou obcou Žiliny (spolu s Krásnom nad Kysucou) a spolu so Žilinou patrili po väčšinu času pod panstvo Strečno. I táto informácia je popísaná v zborníku prác venovanom Závodiu.

Prirodzenú hranicu medzi Závodím a Žilinou tvorila a do súčasnosti tvorí rieka Rajčanka (do polovice 19. storočia Žilinka), aj keď nie vždy Závodčania s týmto vymedzením územia súhlasili, o čom napríklad svedčí i dodatok na „Medzepise“ Závodia z roku 1850 ktorý sa nachádza v Štátnom archíve Bytča, pracovisko Žilina a ktorý bol vypracovaný pre potreby „berného úradu“. Opis dodatku tohoto dokumentu z roku 1838 spochybňuje túto hranicu s tým, že Závodčania majú majetky aj za riekou Žilinkou a preto túto hranicu neuznávajú. Odvolávajú sa aj na to, že nikde nie je doklad v ktorom by bola stanovená hranica medzi Žilinou a Závodím. Pod týmto prehlásením sú podpísaní: Juraj Kemka richtár, Juraj Ftorek – boženík (člen obecného výboru – prísažný), Andrej Dvorský – boženík.

Ako sa však možno dočítať v zborníku venovanom Závodiu, osídlenie územia na ktorom je dnes Závodie je oveľa staršie a siaha až do paleolitu, staršej doby kamennej. Bližšie k tejto téme je možné sa dočítať v zborníku Závodie, vydanom v roku 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *